MILMEDICA Centrum Medyczne
Badanie HPV u mężczyzn – jak wygląda?
Wirus Brodawczaka Ludzkiego (wirus HPV) jest główną przyczyną występowania raka szyjki macicy u kobiet. Należy jednak wiedzieć, że wirus HPV występuje również u mężczyzn. Dowiedz się, jak wygląda diagnostyka HPV u mężczyzn oraz jakie zagrożenia niesie za sobą nieleczony wirus.
Jak przebiega badanie HPV u mężczyzn?
Aby możliwe było przeprowadzenie diagnostyki, należy wykonać testy na HPV. W tym celu należy pobrać wymaz z miejsc chorobowo zmienionych na penisie lub z cewki moczowej. Materiał do badań należy pobrać z żołędzi penisa. Jeżeli widoczne są zmiany chorobowe, materiał powinien zostać pobrany właśnie z nich.
Aby pobrać próbkę do badań, należy posiadać specjalną wymazówkę. Próbkę należy pobrać, pocierając odpowiedni miejsce ruchem spiralnym.
W przypadku pobierania materiału do badań z cewki moczowej użyć należy tzw. mini wymazówki, którą należy wprowadzić do cewki moczowej na ok. 1 cm. Tak umieszczoną wymazówkę należy przytrzymać przez około 5 do 10 sekund, a następnie kilkakrotnie obrócić.
Profilaktyka nowotworów – Metody wykrywania wirusa HPV u mężczyzn
Jakie metody diagnostyczne są stosowane w badaniu HPV u mężczyzn? Dostępnych jest kilka rodzajów testów na HPV wykonywanych u mężczyzn. Są to m.in.:
- test HPV-GEN to test różnicujący 32 genotypy wirusa HPV, w tym wysokoogenne oraz niskoogenne,
- test HPV-G41 to test wykrywający i różnicujący 41 typów wirusa HPV,
- test HPV-HR to test wykrywający DNA 14 wysokoonkogennych typów wirusa, które mogą być przyczyną raka.
Znaczenie badań HPV dla zdrowia mężczyzn
Wirus HPV u mężczyzn wywołuje m.in. nowotwór gardła, odbytu czy prącia. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie seksualne mężczyzn i profilaktykę HPV.
Należy pamiętać, że wczesne wykrycie HPV pozwala na lepsze radzenie sobie z chorobą oraz jej konsekwencjami.
Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn?
Objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn to m.in.:
- zmiany brodawkowe,
- kłykciny na pewnisie, w odbycie, gardle i tchawicy,
- zmiany brodawkowe na mosznie, pod napletkiem lub żołędziem penisa,
- zmiany brodawkowe mogą mieć postać płaskich lub wypukłych brodawek.
Bardzo często jednak, zakażenie HPV u mężczyzn przebiega bezobjawowo.
Czy badanie HPV jest bolesne dla mężczyzn?
Warto tutaj podkreślić, że badanie HPV to nieinwazyjne badanie, które nie wywołuje bólu. Przychodnia Ursus każdego dnia dba o zdrowie i dobro swoich pacjentów.
Jak często powinno się wykonywać badania HPV u mężczyzn?
Badanie na obecność wirusa HPV powinno wykonywać się raz na kilka lat. Zapytaj Urolog Ursus o możliwość przeprowadzenia badania i dowiedz się więcej.
Jak dochodzi do zakażenia HPV u mężczyzn?
Wirus ten najczęściej przenoszony jest drogą płciową. Jak więc uchronić się przed zakażeniem?
- Stosuj prezerwatywy oraz ogranicz liczbę partnerek seksualnych. Pamiętaj jednak, że stosowanie prezerwatyw nie chroni w 100% przed zakażeniem.
- Dbaj o odpowiednią higienę okolic intymnych.
- Bądź czujny w miejscach publicznych – w szatniach, na basenie i innych podobnych miejscach noś obuwie.
- Rozmawiaj z partnerką oraz wspólnie dbajcie o Wasze zdrowie.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły
Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wizyta u specjalisty może być stresującym wydarzeniem dla najmłodszych. Co zrobić, aby pomóc przygotować się dziecku na wizytę? Jak wyglądają badania neurologiczne
Kiedy należy udać się do neurologa dziecięcego?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zdrowie dzieci to priorytet wszystkich rodziców, jak i lekarzy zatrudnionych w naszej Przychodni. Jakie objawy neurologiczne u dzieci powinny skłonić nas do
Rola badań prenatalnych – dlaczego są tak ważne?
MILMEDICA Centrum Medyczne Coraz częściej przyszli rodzice decydują się na wykonanie badań prenatalnych. Diagnostyka prenatalna Dostarczamy wiedzę na temat rozwoju dziecka w łonie matki. Obecnie
Czym się różni otolaryngolog od laryngologa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób zastanawia się, czym różnią się otolaryngolog i laryngolog. Otolaryngolog to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń jamy ustnej,
Jak przygotować się na wizytę u laryngologa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób, które po raz pierwszy wybierają się na wizytę u laryngologa, stresuje się i nie wie, jak dobrze przygotować się do
Czy warto zrobić USG przezciemiączkowe, a kiedy trzeba?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, czy USG przezciemieniowe jest obligatoryjne? Jakie są wskazania do USG główki noworodka? USG przezciemiączkowe to badanie, które wykonywane jest u