MILMEDICA Centrum Medyczne
Na czym polega badanie kolposkopii?
Kolposkopia to małoinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Badanie kolposkopowe wykonywane przez ginekolog Warszawa pozwala na wdrożenie dedykowanego leczenia i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest procedura kolposkopii oraz kiedy należy wykonać to badanie.
Jak przebiega kolposkopia?
Regularna diagnostyka szyjki macicy pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian oraz natychmiastowe wdrożenie skutecznego leczenia. Omawiane badanie to bezpieczne i mało inwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium. Kolposkop umożliwia dokładne obejrzenie szyjki macicy, jej kanału, pochwy oraz sromu. Jest to specjalnie opracowany mikroskop do badań ginekologicznych.
W trakcie badania specjalista pobrać może wycinek tkanki, który zostanie poddany badaniom histopatologicznym. Podczas badania lekarz ocenia stan i wygląd narządów rodnych, może określić czy występuje nadżerka, infekcje oraz czy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Co więcej, badanie to pozwala rozpoznać rodzaj infekcji oraz umożliwia rozpoznanie zakażenia wirusem HPV. Głównym zadaniem badania jest jednak rozróżnienie występowanie zmian przedrakowych lub nowotworowych.
Podczas badania specjalista wprowadzę do pochwy wziernik, który umożliwia obejrzenie części pochwowej szyjki macicy. Następnie przez wziernik wprowadzany jest kolposkop, który umożliwia obejrzenie kobiecych narządów rozrodczych w dużym powiększeniu, a także ocenę charakteru śluzu.
Badanie to trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.
Jak wygląda przygotowanie do kolposkopii?
Przygotowanie do badania dla pacjentek nie jest uciążliwe. Pacjentki wykazać muszę się samodyscypliną, a także powinny unikać wykonywania pewnych czynności oraz powinny zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych.
- Już na siedem dni przed badaniem pacjentce nie wolno współżyć. Współżycie zaburzyć może wynik badania.
- Na kilka dni przed badaniem nie wolno stosować środków dopochwowych, globulek, tabletek oraz wykonywać irygacji pochwy.
- Jeśli pacjentka jest w trakcie leczenia przeciwzapalnego, należy odczekać co najmniej cztery dni. W tym czasie nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych.
- Badanie nie może odbyć się w czasie krwawienia miesiączkowego.
- Badanie to nie może odbyć się w czasie krwawienia z dróg rodnych.
- Badanie to powinno zostać wykonane między dziesiątym a dwudziestym dniem cyklu.
- W dniu wykonywania badania pacjentka nie może być poddana wcześniejszemu badaniu ginekologicznemu oraz USG transwaginalnemu.

Wskazania do kolposkopii
Badanie to najczęściej wykonywane jest w przypadku pojawienia się niepokojących objawów oraz wyników badania cytologicznego. Lekarz zlecić może również badanie kolposkopowego po zauważeniu niepokojących zmian na części pochwowej szyjki macicy.
Badanie to powinno zostać wykonany u kobiet, które często zmagają się z infekcjami pochwy, upławami i stanami zapalnymi oraz mają pozytywny wynik testu na obecność wirusa HPV. Co więcej, wskazaniem do badania są niezidentyfikowane krwawienia i plamienia z dróg rodnych.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły

Gdzie w Warszawie wykonać EEG dla dziecka?
MILMEDICA Centrum Medyczne Marzysz o spokojnym śnie swojego dziecka i wiesz, że jego zdrowie jest najważniejsze. Dlatego zastanawiasz się, gdzie w Warszawie wykonać EEG dla

Neurolog dziecięcy: NFZ czy prywatnie – co wybrać w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zmagasz się z wyborem odpowiedniego specjalisty dla swojego dziecka w Warszawie? Pytanie o to, czy wybrać neurologa dziecięcego NFZ, czy prywatnie spędza

Ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Potrzebujesz wsparcia dla swojego dziecka i zastanawiasz się, ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie? To zrozumiałe pytanie, które zadaje sobie

Dobry neurolog dziecięcy w Warszawie – na co zwrócić uwagę?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wybór odpowiedniego specjalisty dla Twojego dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, przed którymi stajesz jako rodzic. Gdy pojawiają się niepokojące sygnały mogące

Czy Twoje dziecko potrzebuje konsultacji neurologicznej, czy psychologicznej?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zauważasz u swojego dziecka niepokojące sygnały i zastanawiasz się, do którego specjalisty się udać? Wybór między konsultacją neurologiczną dzieci a konsultacją psychologiczną

Jak wspierać rozwój dziecka z zaburzeniami neurologicznymi?
MILMEDICA Centrum Medyczne Drogi Rodzicu, diagnoza zaburzeń neurologicznych u dziecka to moment pełen pytań i niepewności. Pamiętaj jednak, że nie jesteś sam. Specjalizujemy się w