MILMEDICA

Logo MILMEDICA Centrum Medyczne - przychodnia Warszawa Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

Ile moczu potrzeba na badanie?

Ogólne badanie moczu to jedno z badań profilaktycznych, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie. Lekarz skierował Cię na badanie moczu i zastanawiasz się, ile moczu do badania należy oddać do laboratorium? W jakim pojemniku oddać mocz do badania? Jak prawidłowo pobrać próbkę? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Ile moczu potrzeba do badania?

Badanie moczu – ile ml moczu do badania w laboratorium będzie wystarczające? Aby uzyskać wiarygodne wyniki badania moczu, należy pobrać około 50-100 ml porannego moczu. Pamiętaj, aby użyć specjalnego pojemnika i dokładnie umyć ręce przed pobraniem próbki.

Jak przechowywać mocz do badania?

Wiele osób zastanawia się, jak długo mocz może być przechowywany przed badaniem. Po pobraniu próbki moczu do specjalnego pojemnika, należy go szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Idealnie byłoby dostarczyć mocz do laboratorium Ursus  w ciągu 2 godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, pojemnik z moczem można przechowywać w lodówce (nie w zamrażarce) przez maksymalnie 4 godziny. Pamiętaj, aby przed umieszczeniem w lodówce pojemnik szczelnie zamknąć. Warunki przechowywania mają istotny wpływ na dokładność wyników badania

Badanie ogólne moczu przygotowanie – jak pobrać mocz do badania?

Nie wiesz jak oddać mocz do badania? Zapoznaj się z krótką instrukcją, dzięki której dowiesz się, jak pobierać mocz do badania. 

U osób dorosłych

  • Przed rozpoczęciem badania należy zaopatrzyć się w odpowiedni jednorazowy pojemnik na mocz – do kupienia w aptece.
  • Mocz do ogólnego badania moczu, jak i na posiew najlepiej jest oddać z rana po przespanej nocy.
  • Przed pobraniem próbki moczu należy dokonać prawidłowej higieny zarówno rąk, jak i miejsc intymnych. U kobiet należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej – w okolicach sromu, odchylając wargi sromowe. Ważne, aby pamiętać o odpowiednim kierunku wymywania od przodu do tyłu w kierunku odbytu. U mężczyzn okolice cewki moczowej należy umyć żołądź po odsunięciu napletka. 
  • Do higieny przed pobraniem moczu najlepiej jest stosować wodę z mydłem oraz jednorazowy ręcznik, który wyeliminuje ryzyko przenoszenia się bakterii.
  • Do przygotowanego uprzednio pojemnika należy oddać mocz ze środkowego strumienia. Pierwszą i ostatnią część moczu należy oddać do toalety. 
  • Pobraną próbkę moczu, która zawiera od 50 do 100 ml, należy szczelnie zamknąć i najszybciej jak to możliwe dostarczyć do laboratorium. 

U dzieci i niemowląt

  • Próbkę moczu staraj się pobrać rano po karmieniu.
  • Umyj dokładnie okolice cewki moczowej u dziecka. 
  • W ciepłym pomieszczeniu możesz delikatnie unieść dziecko oraz masować mu mięśnie grzbietu od góry ku dołowi. Sprawi to ich rozluźnienie. 
  • Staraj się pobrać próbkę środkowego moczu.

Zakazane jest pobieranie moczu do innych pojemników np. basenów czy nocników, a następnie przelewanie moczu do jednorazowych pojemników. 

Badanie moczu - wskazówki

Wskazania do badania moczu - kto powinien robić badanie moczu?

Badanie moczu zazwyczaj zleca lekarz. Do najczęstszych wskazań zaliczyć można podejrzenia zakażenia układu moczowego. Najczęstszymi objawami, które sugerują, iż powinno wykonać się badanie moczu, są dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, uczucie parcia na mocz, uczucie zalegania moczu, zmieniony zapach moczu, niepokojąca barwa moczu, bóle w podbrzuszu oraz obecność krwi w moczu.

Normy i interpretacja badania moczu - co oznacza jego wynik?

Przychodnia Ursus to miejsce, w którym dbamy dbamy o Twoje zdrowie. Dlatego diagnostykę i interpretację wyników badań zawsze powinien przeprowadzić lekarz specjalista.

Samodzielne próby interpretowania wyników badań moczu mogą prowadzić do błędnych wniosków. Aby uzyskać rzetelną informację o stanie swojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.

Diagnostyka Ursus posiada szeroką ofertę badań laboratoryjnych, aby pacjenci mogli dbać o swoje zdrowie. . Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej

MILMEDICA Centrum Medyczne

polecane artykuły

Co wykrywa USG przezciemiączkowe?
AKTUALNOŚCI
admin

Co wykrywa USG przezciemiączkowe?

MILMEDICA Centrum Medyczne Badanie USG przezciemiączkowe, zwane również przezciemieniowym to bezpieczne i nieinwazyjne badanie noworodków i niemowląt. Diagnostyka dzieci już w pierwszych dniach ich życia

Kontynuuj czytanie
Cukrzyca typu 1 bez insuliny
DIETETYKA
lek. Milena Osińska

Cukrzyca typu 1 bez insuliny

MILMEDICA Centrum Medyczne Początek zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci przypada zwykle między 10 a 14 rokiem życia. To najczęściej spotykana metaboliczna choroba u

Kontynuuj czytanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Badania krwi w MILMEDICA
15% taniej!

Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami w Warszawie!

  1. Przyjdź do nas i odbierz skierowanie na badanie.
  2. Zapłać u nas 15% taniej niż w innych punktach.
  3. Wykonaj badanie krwi w dowolnym punkcie diagnostycznym w Warszawie.
Scroll to Top