MILMEDICA Centrum Medyczne
Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy i leczenie
Kłykciny kończyste to inaczej brodawki płciowe lub brodawki weneryczne. To łagodne zmiany skórne, które wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny kłykcin kończystych oraz jak wygląda leczenie kłykcin kończystych.
Przyczyny powstawania kłykcin kończystych
Kłykciny kończyste występują głównie w okolicy narządów płciowych, jednak mogą również pojawić się na błonach śluzowych w jamie ustnej, w okolicy gardła, krtani oraz odbytu. To jeden z objawów zakażenia HPV, które może wystąpić od około trzech do sześciu miesięcy po zakażeniu. Z badań wynika, że objaw w ten pojawia się szybciej u kobiet niż u mężczyzn.
Należy podkreślić, że wirus HPV to wirus wysoce zakaźny, który przenoszony jest drogą płciową.
Kłykciny kończyste objawy i leczenie
Zastanawiasz się, jakie są objawy kłykcin kończystych? Są to miękkie grudki i brodawki skórne, których średnica wynosi od jednego do pięciu milimetrów. Posiadają białe lub różowe zabarwienie. Kłykciny, które posiadają większą średnicę, są barwy brunatnej. Zwykle są uszypułowane i posiadają brodawkowatą i kalafiorową powierzchnię.
Zazwyczaj nie wywołują dodatkowych objawów, jednak zdarzyć się może, że powodują świąd, pieczenie, ból w trakcie stosunku, krwawienie lub wyciek z okolicy, w której rozprzestrzenia się choroba.
- Kłykciny kończyste u mężczyzn zauważa się głównie na penisie – na brzegu żołędzi, w okolicy wędzidełka i napletka, rzadziej w ujściu cewki moczowej, na skórze moszny czy w pachwinach.
- Kłykciny kończyste u kobiet najczęściej umiejscowione są na wargach sromowych, w okolicy łechtaczki oraz w obrębie krocza, mogą również być zlokalizowane w pochwie, w okolicy ujścia cewki moczowej oraz na szyjce macicy.

Jak leczyć kłykciny kończyste?
Jak wygląda terapia kłykcin kończystych? Przede wszystkim, w trakcie występowania kłykcin kończystych oraz podjęcia leczenia, należy ograniczyć współżycie. Warto również podkreślić, że leczenie kłykcin jest długotrwałym procesem, który wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i lekarza. Leczeniem zajmuje się dermatolog wenerolog zaś w przypadku kobiet konieczna, jest również współpraca z ginekologiem.
Specjaliści dobierają odpowiednią metodę leczenia, która zależna jest od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju i miejsca występowania zmian chorobowych. W przypadku niskiego stopnia zaawansowania choroby leczenie polega głównie na stosowaniu żeli, maści i kremów, a także środków cytostatycznych przez pacjenta.
Kłykciny większych rozmiarów, czyli świadczące o bardziej zaawansowanym stopniu choroby oraz te zlokalizowane w kanale odbytu zazwyczaj wymagają interwencji chirurgicznej. Przy braku leczenia kłykciny zazwyczaj powiększają się, co prowadzi do wielu powikłań takich jak krwawienie, nadkażenia lub choroba nowotworowa.
Profilaktyka kłykcin polega między innymi na stosowaniu prezerwatyw, nie podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych oraz szczepieniu przeciw HPV. Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie kłykcin kończystych, nie zwlekaj i udaj się na konsultację do ginekolog Warszawa.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły

Gdzie w Warszawie wykonać EEG dla dziecka?
MILMEDICA Centrum Medyczne Marzysz o spokojnym śnie swojego dziecka i wiesz, że jego zdrowie jest najważniejsze. Dlatego zastanawiasz się, gdzie w Warszawie wykonać EEG dla

Neurolog dziecięcy: NFZ czy prywatnie – co wybrać w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zmagasz się z wyborem odpowiedniego specjalisty dla swojego dziecka w Warszawie? Pytanie o to, czy wybrać neurologa dziecięcego NFZ, czy prywatnie spędza

Ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Potrzebujesz wsparcia dla swojego dziecka i zastanawiasz się, ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie? To zrozumiałe pytanie, które zadaje sobie

Dobry neurolog dziecięcy w Warszawie – na co zwrócić uwagę?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wybór odpowiedniego specjalisty dla Twojego dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, przed którymi stajesz jako rodzic. Gdy pojawiają się niepokojące sygnały mogące

Czy Twoje dziecko potrzebuje konsultacji neurologicznej, czy psychologicznej?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zauważasz u swojego dziecka niepokojące sygnały i zastanawiasz się, do którego specjalisty się udać? Wybór między konsultacją neurologiczną dzieci a konsultacją psychologiczną

Jak wspierać rozwój dziecka z zaburzeniami neurologicznymi?
MILMEDICA Centrum Medyczne Drogi Rodzicu, diagnoza zaburzeń neurologicznych u dziecka to moment pełen pytań i niepewności. Pamiętaj jednak, że nie jesteś sam. Specjalizujemy się w