MILMEDICA Centrum Medyczne
Szczepienie przeciw HPV – czy warto je przyjąć?
Zakażenie wirusem HPV niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jednym z ważniejszych działań profilaktycznych są szczepienia przeciw HPV. Skuteczność szczepionki HPV jest wysoka a korzyści szczepienia HPV to m.in. zapobieganie rozwojowi zakażenia. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto zaszczepić się przeciw HPV.
Zapobieganie rakowi szyjki macicy
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV to zakażenie przenoszone drogą płciową. Wirus HPV przenoszony jest na osobę zdrową z osoby, która jest jego nosicielem, nawet wtedy, gdy nie wykazuje żadnych objawów zakażenia. Profilaktyka HPV obejmuje między innymi regularne badania, unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych, stosowanie prezerwatyw oraz szczepienia przeciw HPV.
Należy również pamiętać, że do zakażenia może dojść również w wyniku stosunku oralnego oraz stosunku analnego.
Sprawdź również: Rodzaje wirusa HPV – które są groźne?
Dlaczego warto zaszczepić się przeciw HPV?
zepionki przeciw HPV funkcjonują od 2006 roku. Stosowane są w wielu krajach na całym świecie. Obecnie wyróżnić można 3 typy szczepionki przeciw HPV:
- szczepionka 2-walentna – Skierowana jest przeciwko typom wirusa 16 i 18. Zapewnia ochronę przed zmianami przednowotworami oraz rozwojem raka szyjki macicy, sromu, pochwy oraz raka odbytu.
- szczepionka 4-walentna – Skierowana jest przeciwko typom wirusa 6, 11, 16 i 18. Stosowana jest w celu zapewnienia ochrony przed zmianami przednowotworami, zmianami nowotwory narządów płciowych i odbytu oraz kłykcinami kończystymi.
- szczepionka 9-walentna – skierowana jest przeciwko typom wirusa 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Zapewnia ochronę przed zmianami przednowotworami, zmianami nowotworowymi narządów płciowych i odbytu oraz brodawkami płciowymi.
Szczepienia przeciw HPV mają udowodnioną skuteczność i zabezpieczają organizm przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Co więcej, szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy o nawet 70% do 90%.
Aby organizm był odpowiednio chroniony, należy przyjąć trzy dawki szczepienia przeciw HPV. Po przyjęciu pierwszej dawki drugą iniekcję należy wykonać po upływie dwóch miesięcy, zaś trzecią po upływie sześciu miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki. Należy również podkreślić, że skuteczność szczepienia jest większa, jeżeli preparat podaje się dziewczynkom, które nie rozpoczęły jeszcze inicjacji seksualnej.

Bezpieczeństwo szczepionki HPV
Zastanawiasz się, czy szczepienie jest bezpieczne? Szczepionki przeciwko HPV uznawane są za bezpieczne. Według przeprowadzonych badań oraz obserwacji nie zanotowano, aby przyczyniały się one do wystąpienia udaru mózgu, chorób autoimmunologicznych czy żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej.
Efekty uboczne szczepionki HPV
Po przyjęciu szczepienia mogą pojawić się niewielkie efekty uboczne. Zalicza się do nich niewielki odczyn zapalny, bolesność w miejscu iniekcji, czy zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki. Co więcej, w dniu szczepienia wystąpić może gorączka, bóle mięśni i głowy oraz ogólne zmęczenie.
Objawy te z reguły ustępują samoczynnie i nie wymagają interwencji lekarskiej. Jeżeli jednak zauważasz u siebie wzrost niepokojących objawów, skontaktuj się z lekarzem.
Szczepienie na HPV Warszawa jest niezwykle bezpieczne, a co więcej zabezpiecza przed rozwojem raka szyjki macicy. Jeżeli masz jakieś pytania, to ginekolog Warszawa podczas konsultacji rozwieje Twoje wątpliwości.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły

Gdzie w Warszawie wykonać EEG dla dziecka?
MILMEDICA Centrum Medyczne Marzysz o spokojnym śnie swojego dziecka i wiesz, że jego zdrowie jest najważniejsze. Dlatego zastanawiasz się, gdzie w Warszawie wykonać EEG dla

Neurolog dziecięcy: NFZ czy prywatnie – co wybrać w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zmagasz się z wyborem odpowiedniego specjalisty dla swojego dziecka w Warszawie? Pytanie o to, czy wybrać neurologa dziecięcego NFZ, czy prywatnie spędza

Ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Potrzebujesz wsparcia dla swojego dziecka i zastanawiasz się, ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego w Warszawie? To zrozumiałe pytanie, które zadaje sobie

Dobry neurolog dziecięcy w Warszawie – na co zwrócić uwagę?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wybór odpowiedniego specjalisty dla Twojego dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, przed którymi stajesz jako rodzic. Gdy pojawiają się niepokojące sygnały mogące

Czy Twoje dziecko potrzebuje konsultacji neurologicznej, czy psychologicznej?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zauważasz u swojego dziecka niepokojące sygnały i zastanawiasz się, do którego specjalisty się udać? Wybór między konsultacją neurologiczną dzieci a konsultacją psychologiczną

Jak wspierać rozwój dziecka z zaburzeniami neurologicznymi?
MILMEDICA Centrum Medyczne Drogi Rodzicu, diagnoza zaburzeń neurologicznych u dziecka to moment pełen pytań i niepewności. Pamiętaj jednak, że nie jesteś sam. Specjalizujemy się w