MILMEDICA

Logo MILMEDICA Centrum Medyczne - przychodnia Warszawa Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego?

Wizyta u specjalisty, zwłaszcza dziecięcego, zawsze rodzi pytania i niepokój. Pamiętaj jednak, że konsultacja neurologiczna dziecka jest ważnym krokiem w dbaniu o jego zdrowie i prawidłowy rozwój, szczególnie gdy pojawiają się problemy neurologiczne. Zastanawiasz się, czego można spodziewać się podczas wizyty u neurologa dziecięcego? Wyjaśniamy krok po kroku.

Neurolog dziecięcy wskazania — kiedy udać się na konsultację?

Kiedy udać się z dzieckiem do neurologa? Zarówno troska o rozwój, jak i konkretne objawy mogą być sygnałem do konsultacji. Istnieją pewne problemy neurologiczne u dzieci, które powinny skłonić Cię do umówienia wizyty.

Konsultacja neurolog dziecięcy — objawy wymagające konsultacji specjalistycznej

Jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców? Skierowanie do neurologa wieku rozwojowego jest konieczne, gdy zauważysz u dziecka:

  • opóźniony rozwój motoryczny i poznawczy
  • trudności z równowagą i koordynacją ruchową
  • niepokojące drgawki lub nietypowe ruchy ciała
  • problemy ze snem
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • asymetrię ciała
  • częste bóle głowy
  • problemy z koncentracją i uwagą
  • trudności w nauce i mowie.

Neurolog pediatryczny pierwsza wizyta — przygotowanie do wizyty lekarskiej

Przed pierwszą wizytą przygotuj dokumentację medyczną na wizytę neurologiczną Twojego dziecka. Zabierz książeczkę zdrowia, wyniki dotychczasowych badań (np. USG przezciemiączkowe, wyniki badań laboratoryjnych), a także notatki dotyczące obserwowanych przez Ciebie objawów – kiedy się pojawiły, jak często występują, co je nasila lub łagodzi. Pomyśl też o pytaniach, które chcesz zadać lekarzowi.

Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego?

Wizyta u neurologa dziecięcego — przebieg

Pierwsze spotkanie z lekarzem specjalistą to czas na szczegółową rozmowę z rodzicami. Podczas pierwszej wizyty neurolog dziecięcy zadaje pytania dotyczące przebiegu ciąży, porodu, wczesnego okresu niemowlęcego, dotychczasowego rozwoju dziecka (kiedy zaczęło siadać, raczkować, chodzić, mówić), przebytych chorób, urazów oraz historii chorób neurologicznych w rodzinie. Ten przebieg wizyty neurologicznej ma na celu zebranie pełnego obrazu sytuacji.

Wywiad lekarski neurologia dziecięca — jakie badania wykonuje neurolog dziecięcy podczas pierwszej wizyty?

Kolejnym etapem jest badanie neurologiczne dziecka. Jego zakres zależy od wieku małego pacjenta i zgłaszanych problemów.

Badanie odruchów niemowlaka przez specjalistę

Badanie odruchów niemowlaka przez specjalistę pozwala ocenić prawidłowość reakcji nerwowych typowych dla danego etapu rozwoju. Obejmuje ono między innymi badanie odruchów u dziecka (np. odruch Moro, chwytny), badanie funkcji ruchowych dziecka (np. sposób poruszania się, koordynacja) oraz badanie zmysłów u neurologa (reakcja na bodźce wzrokowe, słuchowe).

Na czym polega badanie neurologiczne u dzieci? Lekarz obserwuje zachowanie dziecka, jego spontaniczną aktywność, napięcie mięśniowe. Na podstawie wywiadu i badania, lekarz dokonuje oceny rozwoju neurologicznego oraz planuje dalszą diagnostykę neurologiczną u dzieci. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, takich jak EEG u dzieci czy rezonans magnetyczny.

Wizyta kontrolna neurolog małego pacjenta

Na zakończenie spotkania otrzymasz zalecenia neurologa dziecięcego dotyczące dalszego postępowania, w tym terapii, rehabilitacji lub koniecznych badań dodatkowych. W zależności od potrzeb lekarz może przedstawić harmonogram kontroli wieku rozwojowego. Obejmuje on regularne wizyty kontrolne, które pozwalają na monitorowanie postępów i wczesne wykrycie ewentualnych problemów.

W Milmedica dokładamy wszelkich starań, aby wizyta przebiegała w przyjaznej i komfortowej atmosferze, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Zaufaj doświadczeniu naszych specjalistów i zadbaj o zdrowie neurologiczne swojego malucha.

FAQ

  • Ile trwa wizyta u neurologa dziecięcego?

Zazwyczaj około 30 minut, choć czas ten zależy od stopnia skomplikowania zgłaszanego problemu zdrowotnego oraz od współpracy dziecka.

  • Jak przygotować dziecko do wizyty u neurologa?

Opowiedz mu prostymi słowami, że lekarz będzie chciał sprawdzić, jak dobrze rośnie i się rozwija. Aby dziecko czuło się bardziej komfortowo, zabierzcie ze sobą jego ulubioną zabawkę lub książeczkę.

  • Czy skierowanie do neurologa dziecięcego jest konieczne?

W poradni neurologicznej Milmedica wizyty są realizowane wyłącznie w formie prywatnej, zatem nie jest konieczne posiadanie skierowania.

  • Ile kosztuje wizyta u neurologa dziecięcego?

Konsultacja neurologiczna w Milmedica kosztuje 300 zł*.

* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

  • Jak często trzeba chodzić z dzieckiem do neurologa?

Częstotliwość wizyt u specjalisty jest uzależniona od rodzaju dolegliwości i zawsze ustalana jest wspólnie z lekarzem.

  • Czym się różni neurolog dziecięcy od neurologa dla dorosłych?

Neurolog dziecięcy specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu nerwowego u niemowląt, dzieci i młodzieży, uwzględniając ich rozwój i specyficzne potrzeby. Z kolei neurolog dla dorosłych zajmuje się schorzeniami układu nerwowego u dorosłych pacjentów.

  • W jakim wieku najczęściej potrzebna jest konsultacja neurologiczna?

Konsultacja neurologiczna najczęściej jest potrzebna u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, kiedy pojawiają się pierwsze objawy opóźnień rozwojowych, a także u osób starszych, u których nasilają się choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimer.

MILMEDICA Centrum Medyczne

polecane artykuły

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top