MILMEDICA Centrum Medyczne
Ile dawek szczepionki na HPV Gardasil 9?
Szczepionka Gardasil 9 Warszawa to szczepienie ochronne przeciwko HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Preparat ten ma postać zawiesiny, który przechowywany jest w ampułko-strzykawkach, które są gotowe do użycia.
Ile dawek szczepionki Gardasil 9 jest potrzebnych?
Dawkowanie jest ściśle określone i należy go przestrzegać. Szczepienie HPV Warszawa podawane jest domięśniowo przez specjalistę w udo lub górną część ramienia. Należy pamiętać, że samodzielne podawanie szczepionki jest zakazane.
Ważne jest, aby przyjmując pierwszą dawkę szczepienia przeciwko HPV kolejne dawki, były uzupełnione tym samym lekiem.
Jak wygląda schemat szczepień szczepionką Gardasil 9?
W przypadku pacjentów, którzy przyjmują szczepienie między 9. a 14. rokiem życia, dawkowanie szczepionki na HPV jest następujące:
- 2 dawki szczepionki – pierwsza dawka podawana jest w dowolnym dniu, zaś druga identyczna dawka szczepienia podawana jest po upływie od 5 do 13 miesięcy. Jeżeli przerwa między dawkami będzie krótsza niż 5 miesięcy niezbędne, będzie podanie 3 dawki.
- 3 dawki szczepionki – istotne jest, że wszystkie dawki należy podać pacjentowi w przeciągu roku. Pierwsza dawka może zostać podana w dowolnym dniu, drugą dawkę należy podać po upływie 2 miesięcy, zaś trzecia dawka powinna zostać podana po upływie 6 miesięcy. Trzeciej dawki nie należy podawać wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od drugiej dawki.
W przypadku szczepienia osób po 15. roku życia należy postępować zgodnie ze schematem szczepień, w których podaje się 3 dawki preparatu.
Szczepionka HPV - jak długo działa?
Wyraźnie należy podkreślić, że najwyższą skuteczność i najwyższy poziom przeciwciał występuje u osób zaszczepionych w wieku nastoletnim, które nie podjęły jeszcze czynności seksualnych.
Przypuszcza się, że wytworzone przeciwciała ochronne mogą utrzymywać się przez kilkadziesiąt lat.
Ile razy trzeba się zaszczepić na HPV?
Zastanawiasz się, czy szczepienie na HPV trzeba powtarzać? Podanie szczepienia w okresie nastoletnim, przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej jest gwarancją bezpieczeństwa pacjenta na co najmniej kilkadziesiąt lat. Nie ustalono jednak, czy istnieje potrzeba podania dawki uzupełniającej.
Skonsultuj się z ginekolog Ursus – rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości i odpowie na nurtujące cię pytania.
Czy 1 dawka szczepionki na HPV chroni?
Naukowcy z Uniwersytetu w Texasie przeprowadzili badania, które wykazały, że już 1 dawka szczepienia przeciw HPV zapewnia ochronę. Wyniki badań wykazały jednak, że największą ochronę przed wirusem brodawczaka ludzkiego zapewnia podanie wszystkich dawek szczepienia.
Kiedy 3 dawka Gardasil 9?
Zgodnie ze schematem szczepień Gardasil 9 należy podać 3 dawki szczepienia.
- 1 dawka – w dowolnym momencie,
- 2 dawka – po upływie 2 miesięcy od pierwszej dawki,
- 3 dawka – po upływie 4 miesięcy od 2 dawki (nie szybciej jednak niż 3 miesiące po podaniu 2 dawki).
Wszystkie 3 dawki szczepienia należy podać w ciągu 1 roku.
Czym grozi pominięcie dawki szczepienia na HPV?
Pominięcie dawki szczepienia przeciwko HPV może zmniejszyć skuteczność ochrony przed wirusem. Jeśli nie możesz pojawić się na szczepieniu w zaplanowanym terminie, skontaktuj się z nami. Nasz specjalista doradzi, jak postępować.
Przychodnia Ursus to miejsce, w którym możesz zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swoich bliskich.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły
Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wizyta u specjalisty może być stresującym wydarzeniem dla najmłodszych. Co zrobić, aby pomóc przygotować się dziecku na wizytę? Jak wyglądają badania neurologiczne
Kiedy należy udać się do neurologa dziecięcego?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zdrowie dzieci to priorytet wszystkich rodziców, jak i lekarzy zatrudnionych w naszej Przychodni. Jakie objawy neurologiczne u dzieci powinny skłonić nas do
Rola badań prenatalnych – dlaczego są tak ważne?
MILMEDICA Centrum Medyczne Coraz częściej przyszli rodzice decydują się na wykonanie badań prenatalnych. Diagnostyka prenatalna Dostarczamy wiedzę na temat rozwoju dziecka w łonie matki. Obecnie
Czym się różni otolaryngolog od laryngologa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób zastanawia się, czym różnią się otolaryngolog i laryngolog. Otolaryngolog to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń jamy ustnej,
Jak przygotować się na wizytę u laryngologa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób, które po raz pierwszy wybierają się na wizytę u laryngologa, stresuje się i nie wie, jak dobrze przygotować się do
Badanie HPV u mężczyzn – jak wygląda?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wirus Brodawczaka Ludzkiego (wirus HPV) jest główną przyczyną występowania raka szyjki macicy u kobiet. Należy jednak wiedzieć, że wirus HPV występuje również