MILMEDICA

Logo MILMEDICA Centrum Medyczne - przychodnia Warszawa Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

Czym różni się test NIFTY od innych rodzajów testów prenatalnych?

Testy NIFTY to przesiewowy test prenatalny, który określa ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Badanie to jest w pełni bezpieczne dla mamy, jak i dziecka. Należy podkreślić, że test ten jest czuły w 99%. Czym różni się test NIFTY od innych rodzajów badań prenatalnych? Przychodnia Ursus to miejsce, które troszczy się o zdrowie swoich pacjentów. 

NIFTY pro a NIFTY Plus i inne NIFTY – który test prenatalny jest najlepszy?

Porównanie badań NIFTY należy zacząć od tego, że testy NIFTY różnią się zakresem badanych chorób, ubezpieczeniem, ceną oraz laboratorium, które dokonuje analizy. W Polsce dostępne są testy NIFTY pro oraz NIFTY Plus, Standard, Basic i Twins. 

Należy podkreślić, że testy NIFTY pro posiada ubezpieczenie wszystkich badanych nieprawidłowości. Bada on najwięcej chorób — aż 94. Analiza pobranej próbki wykonywana jest w laboratorium BGI w Hongkongu. Inne testy NIFTY wykrywają do 70 nieprawidłowości, a ubezpieczenie obejmuje jedynie wybrane nieprawidłowości. Analiza pobranej próbki wykonywana jest w laboratorium w Zagrzebiu. Jak widać NIFTY Pro a NIFTY Plus i inne NIFTY różnią się od siebie.

Sprawdź również: Test NIFTY pro – gdzie zrobić?

Czy test NIFTY pro jest tym samym co NIFTY Plus?

Już na samym początku należy podkreślić, że testy NIFTY pro a NIFTY Plus różnią się od siebie. Jak już wiemy, test NIFTY pro wykrywa aż 94 nieprawidłowości, czyli najwięcej spośród wszystkich testów prenatalnych NIFTY. 

Dodatkowo testy NIFTY Plus nie obejmują ubezpieczeniem wszystkich badanych nieprawidłowości, a jedynie wybrane. Oba testy wykrywają m.in. choroby takie jak:

  • Trisomia 21 (Zespół Downa),
  • Trisomia 18 (Zespół Edwardsa),
  • Trisomia 13 (Zespół Patau),
  • Trisomia 9, 
  • Trisomia 16,
  • Zespół Turnera (x).
Badanie prenatalne NIFTY

Test NIFTY vs inne badania prenatalne – porównanie

Czym różni się test NIFTY od SANCO?

Test SANCO czy NIFTY? Obydwa te badania cieszą się dużą popularnością wśród testów prenatalnych. Testy te polegają na analizie wolnego płodowego DNA z krwi matki. Należy jednak podkreślić, że testy prenatalne NIFTY wykrywają o wiele więcej zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji. 

Zaletą badań SANCO jest krótszy czas oczekiwania na wyniki. Należy mieć jednak na uwadze, że to testy NIFTY charakteryzują się większą czułością. 

NIFTY ile się czeka na wynik? Na wynik tego badania czeka się 10 dni.

Czym różni się test Harmony od NIFTY?

Badania prenatalne Warszawa takie jak test test Harmony czy NIFTY różnią się między sobą  przede wszystkim metodą badań, zakresem wykrywanych nieprawidłowości oraz walidacją kliniczną. Oba testy zaliczają się do grupy badań prenatalnych nieinwazyjnych, które wykonywane są z krwi matki.  

Testy NIFTY wykrywa znacznie większy zakres chorób  (6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci, 84 mikrodelecje/mikroduplikacje oraz płeć na życzenia). Test Harmony wykrywa 3 trisomie, zaburzenia liczby chromosomów płciowych X i Y, 1 mikrodelecje 22q11.2 oraz płeć na życzenie. 

Jaka jest różnica między testem NIFTY a testem Pappa?

Warto zauważyć, że testy te są nieinwazyjnymi badaniami i pozwalają na wykrycie zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Należy jednak podkreślić, że test NIFTY pro wykrywa aż 94 nieprawidłowości i cechuje się dużą czułością. 

Należy również zauważyć, że testy NIFTY pro charakteryzuje się znacznie niższym wskaźnikiem wyników fałszywych. Dodatkowo bada on DNA płodu, a nie czynniki mogące świadczyć o trisomii, co więcej jest to badanie genetyczne, które analizuje wolne płodowe DNA (test Pappa to badanie biochemiczne, które analizuje białko ciążowe). 

NIFTY vs amniopunkcja – które badanie prenatalne jest lepsze?

Należy pamiętać, że test NIFTY a amniopunkcja należą do odmiennych grup badań prenatalnych i korzystają z innych metod badań. Amniopunkcja jest badaniem diagnostycznym (rozstrzygającym). Badanie to jest inwazyjne. Polega na nakłuciu igłą pęcherza płodowego, a następnie pobraniu płynu owodniowego. 

Testy NIFTY jest badaniem nieinwazyjnym, które jest w pełni bezpieczne. W celu wykonania badania pobierana jest krew matki. Nieprawidłowy wynik NIFTY jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych. W podjęciu ostatecznej decyzji pomocna będzie konsultacja ze specjalistą, jakim jest ginekolog Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

polecane artykuły

Czym się różni szpital od przychodni?
AKTUALNOŚCI
lek. Milena Osińska

Czym różni się szpital od przychodni?

MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy szpitalem a przychodnią? Różnice pomiędzy tymi dwoma placówkami zostały opisane w ustawie o działalności leczniczej. Już

Kontynuuj czytanie
Jak wybrać lub zmienić przychodnię?
AKTUALNOŚCI
lek. Milena Osińska

Jak wybrać lub zmienić przychodnię?

MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zmienić swoją przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej (POZ.)? Obecne przychodnia przestało spełniać Twoje oczekiwania, zmieniłeś miejsce zamieszkania

Kontynuuj czytanie
Gdzie zrobić bezpieczny prenatalny test NIFTY pro?
GINEKOLOGIA
lek. Milena Osińska

Test NIFTY pro – gdzie zrobić?

MILMEDICA Centrum Medyczne NIFTY pro to bezpieczne i nieinwazyjne badanie prenatalne, które zrobić można w autoryzowanej placówce medycznej oraz w zaciszu domowym. Test NIFTY pro

Kontynuuj czytanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Badania krwi w MILMEDICA
20% taniej!

Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami w Warszawie!

  1. Przyjdź do nas i odbierz skierowanie na badanie.
  2. Zapłać u nas 20% taniej niż w innych punktach.
  3. Wykonaj badanie krwi w dowolnym punkcie diagnostycznym w Warszawie.
Scroll to Top