MILMEDICA

Logo MILMEDICA Centrum Medyczne - przychodnia Warszawa Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

Pediatra – kim jest i czym zajmuje się lekarz dziecięcy?

Kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki i spełnianie jego indywidualnych potrzeb na każdym etapie rozwoju. Początkującym, a nawet i doświadczonym rodzicom ciężko jest określić, czy jego dziecko rozwija się prawidłowo. Tu z pomocą przychodzi pediatra, który monitoruje rozwój dziecka, a także pomaga w sytuacjach nagłych. Kiedy udać się do pediatry? Kiedy należy przeprowadzić bilans zdrowia u pediatry? Jaka jest rola lekarza pediatry w systemie bezpłatnej opieki zdrowotnej? Na te i inne pytania rodziców postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Czytaj również: Duszący kaszel w nocy u dziecka  jak sobie poradzić?

Jakie są kompetencje lekarza pediatry?

Lekarz pediatra:

 • odpowiada za diagnozowanie chorób dziecięcych,
 • monitoruje rozwój fizyczny i psychiczny dziecka,
 • prowadzi profilaktykę chorób dziecięcych
 • realizuje szczepienia ochronne dla dzieci
 • prowadzi porady dla rodziców odnośnie rozwoju dziecka,
 • edukuje na temat objawów choroby, które powinny zaniepokoić rodziców.

Jak dobry pediatra opiekuje się dzieckiem?

Przede wszystkim najważniejszy elementem opieki pediatry nad dzieckiem jest wywiad na temat stanu zdrowia dziecka przeprowadzony z opiekunem dziecka, a następnie badanie przedmiotowe małego pacjenta. W większości przypadków te dwie czynności pozwolą na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oprócz wywiadu i badania przedmiotowego lekarze mają również możliwość zlecenia badań laboratoryjnych oraz obrazowych, jeśli uznają to za konieczne, a także konsultacji z innymi specjalistami.

Czym zajmuje się lekarz dziecięcy?

Lekarz pediatra zajmuje się monitorowaniem postępu rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka oraz doradzaniem rodzicom w zakresie zdrowego stylu życia, żywienia i aktywności fizycznej. Praktyka pediatryczna obejmuje także:

 • badania okresowe,
 • bilans zdrowia dziecka,
 • kwalifikację do szczepień i szczepienia ochronne dla dzieci.

Pediatria Ursus to diagnozowanie chorób dziecięcych, rozwiązywanie problemów zdrowotnych dzieci. Pediatra w razie potrzeby odwołuje się do innych specjalistów, takich jak: alergolodzy, neurolodzy, chirurdzy czy onkolodzy dziecięcy. Pediatrzy pełnią bardzo ważną rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci, dlatego wybór pediatry jest niezwykle istotny dla rodziców i opiekunów dzieci

Jakie są cechy dobrego pediatry?

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie – jak wybrać dobrego pediatrę? Jakie kompetencje lekarza pediatry powinny zwracać uwagę rodziców? Kiedy poszukujemy lekarza dla swojego dziecka, szczególną uwagę zwracamy na doświadczenie specjalisty. Głównymi cechami, które są pożądane wśród pediatrów jest spokój i cierpliwość wobec każdego małego pacjenta, a także umiejętność rozmowy z rodzicami.

Poczucie bezpieczeństwa dziecka w gabinecie pediatrycznym jest istotnym czynnikiem warunkującym współpracę podczas badania lekarskiego i w ogóle możliwości jego przeprowadzenia przez lekarza. Dlatego tak ważne jest wyjaśnianie dziecku, co pediatra będzie robił w czasie badania, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem?

Pierwsza wizyta dziecka u pediatry

Jak wygląda wizyta u lekarza dziecięcego? Na pewno należy zachować spokój i opanowanie. Dziecko wyczuwa nasz stres, a w związku z tym nasze nastawienia bardzo wpływa na przebieg wizyty. Na pierwszą wizytę u pediatry należy koniecznie zabrać książeczkę zdrowia dziecka oraz wypis ze szpitala, a także pytania, o które chcemy zapytać pediatrę. Dobry pediatra już od pierwszej wizyty będzie kładł nacisk na profilaktykę chorób dziecięcych, poinformuje o szczepieniach dziecięcych i omówi temat stanu zdrowia dziecka. Już od pierwszej wizyty pediatra przeprowadza badania niezbędne u danego pacjenta i w danej grupie wiekowej.

Kiedy udać się do pediatry?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy należy udać się na pierwszą wizytę kontrolną u pediatry? Pierwszy rok życia dziecka obejmuje 4 bilanse zdrowia połączone z obowiązkowymi szczepieniami. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się miedzy 4., a 8. tygodniem życia dziecka, ponieważ planowe szczepienia z kalendarza szczepień rozpoczynają się między 6. a 8. tygodniem życia. Do czasu pierwszej wizyty u lekarza dziecięcego opiekę nad dzieckiem oprócz rodziców sprawuje położna. Często to ona zauważa pierwsze niepokojące objawy w rozwoju dziecka. Mimo, że pierwsza wizyta kontrolna u pediatry powinna odbyć się w późniejszym czasie nie należy zwlekać, jeśli pojawią się niepokojące objawy.

Tak naprawdę, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego dziecka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej. Najczęstsze choroby, które leczy pediatra dziecięcy to między innymi: 

 • choroby zakaźne, 
 • choroby układu oddechowego, 
 • choroby układu pokarmowego, choroby układu moczowego, 
 • a także inne niepokojące objawy choroby jak gorączka dziecka.

Dlaczego tak ważny jest wybór pediatry?

W celu monitorowania zdrowia i ciągłości leczenia dziecka konieczne jest, aby stałą kontrolę sprawował jeden specjalista pediatrii. Jak w przypadku dorosłych dobrze jest mieć specjalistę, który zna przebieg poszczególnego leczenia, wie na jakie choroby przewlekłe chorujemy i jakie leki powinniśmy przyjmować na stałe. Tak samo jest w przypadku najmłodszych pacjentów. Profilaktyka dziecięca oraz monitorowanie i ocena stanu zdrowia przez pediatrę są niezwykle istotne dla dalszego prawidłowego rozwoju. Pediatra odpowiada za leczenie chorób dziecięcych, przeprowadza szczepienia dziecięce i swoją opieką gwarantuje prawidłowy rozwój dzieci.

Czy niepełnoletnie dziecko musi odbyć koniecznie wizytę u lekarza pediatry?

Gdy nasze dziecko potrzebuje natychmiastowej porady lekarza, a w najbliższym czasie nie będziemy mieli możliwości zapisu na wizytę u pediatry, z pomocą mogą nam przyjść lekarze ze specjalizacją rodzinną – medycyna rodzinna, którzy równie dobrze potrafią diagnozować i leczyć choroby pacjentów w młodym wieku.

Pacjent między 16. a 18. rokiem życia, czy może sam iść do lekarza?

Wielu rodziców dzieci w przedziale wiekowym 16 a 18 lat traktuje swoje dzieci jako osoby odpowiedzialne i dorosłe, co w ich wizji łączy się z samodzielnymi wizytami u lekarzy. Specjalizacja pediatryczna obejmuje w swoim zakresie pacjentów do 18. roku życia, ale czy pacjent w wieku 16-18 lat ma prawo odbyć wizytę samodzielnie?

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje obowiązek uczestnictwa opiekuna wraz z dzieckiem podczas wizyty lekarskiej do 18. roku życia, aczkolwiek pacjent może brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczącej jego leczenia i może nie wyrazić na nie zgody, wówczas spór rozstrzyga sąd rodzinny. Powyższe dotyczy również szczepień ochronnych czy pobrania krwi małoletnim między 16. a 18. rokiem życia.

Co gdy nie mogę pójść z dzieckiem na wizytę, a ono czuje się na siłach, aby odbyć samodzielnie wizytę?

Tu z ratunkiem przychodzi nam prawo wykorzystania instytucji opiekuna faktycznego. Kim jest więc opiekun faktyczny? Jest to osoba, która nie jest opiekunem prawnym ani rodzicem dziecka, ale sprawuje nad nim opiekę. Opiekunem faktycznym może być babcia, ciocia czy nawet starsze rodzeństwo. Polskie przepisy prawa nie regulują tego kto może być opiekunem faktycznym.

Jednak warto pamiętać, że opiekun faktyczny naszego dziecka może tylko odbyć wizytę, ale nie uczestniczyć w procesie leczenia. Podczas takiej wizyty pediatra przeprowadza badania, udziela konsultacji i wydaje zalecenia dotyczące procesu leczenia dziecięcych chorób. Wizyty kontrolne u pediatry powinny odbyć się w miarę możliwości z rodzicem dziecka, który sam zna je najlepiej. 

Co jeśli moje dziecko w przedziale wiekowym 16 a 18 lat odmówi wizyty bądź wykonania innego świadczenia?

W takich przypadkach zawsze najlepiej dojść do wspólnego porozumienia. Dzieci i młodzież często mają inne zdanie niż rodzice i bronią swoich przekonań. Tu z pomocą może przyjść lekarz, który wytłumaczy jak bardzo istotne jest wykonanie danego badania bądź świadczenia. Czasem jednak to nie wystarcza i małoletni odmawia, czy ma do tego prawo? Jak najbardziej. W takim przypadku jedyną drogą rozwiązania konfliktu jest rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego i wydanie orzeczenia zastępczego.

Do jakiego lekarza zapisać się po osiągnięciu pełnoletności?

Specjaliści pediatrii przyjmują dzieci od urodzenia do osiągnięcia pełnoletniości. Wybór placówki podstawowej opieki zdrowotnej po ukończeniu 18. roku życia jest dowolny. W tym celu należy złożyć deklarację zmieniająca lekarza z poradni dziecięcej na internistę bądź lekarza ze specjalizacją rodzinną. Jest to niezbędne ponieważ praktyka pediatryczna obejmuje populację do 18 roku życia.

Wizyta u lekarza pediatry – podsumowanie

Mam nadzieję, że mój artykuł przybliżył Państwu charakterystykę lekarskiej opieki nad dziećmi, zakres chorób dziecięcych czy ich diagnozowanie. Wierzę, że po przeczytaniu tego wpisu będziecie Państwo wiedzieli, jak wybrać odpowiedniego pediatrę dla swojego dziecka.

Kompetencje lekarza pediatry obejmują znacznie szersze ramy niż te przeze mnie poruszone, a szczegółowych informacji o zakresie działań pediatry dziecięcego możecie Państwo zasięgnąć w swoich przychodniach – Centrum medyczne Ursus. Proszę jednak zawsze pamiętać, że w opiece nad dzieckiem najważniejsza jest profilaktyka dziecięca.

MILMEDICA Centrum Medyczne

polecane artykuły

Czym się różni szpital od przychodni?
AKTUALNOŚCI
lek. Milena Osińska

Czym różni się szpital od przychodni?

MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy szpitalem a przychodnią? Różnice pomiędzy tymi dwoma placówkami zostały opisane w ustawie o działalności leczniczej. Już

Kontynuuj czytanie
Jak wybrać lub zmienić przychodnię?
AKTUALNOŚCI
lek. Milena Osińska

Jak wybrać lub zmienić przychodnię?

MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zmienić swoją przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej (POZ.)? Obecne przychodnia przestało spełniać Twoje oczekiwania, zmieniłeś miejsce zamieszkania

Kontynuuj czytanie
Gdzie zrobić bezpieczny prenatalny test NIFTY pro?
GINEKOLOGIA
lek. Milena Osińska

Test NIFTY pro – gdzie zrobić?

MILMEDICA Centrum Medyczne NIFTY pro to bezpieczne i nieinwazyjne badanie prenatalne, które zrobić można w autoryzowanej placówce medycznej oraz w zaciszu domowym. Test NIFTY pro

Kontynuuj czytanie

Bibliografia

art. 28 ust. 1 i 1a, art. 55 ust. 2a i 2b oraz art. 56 ust. 1 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

art. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 1 i 3 ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 166, poz. 1172).

zał. nr 1 cz. V ust. 1 pkt 1.1 rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1248 ze zm.).

art. 7 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.

Dziecko – pacjent i świadczeniobiorca. Poradnik prawny Maciej Dercz, Hubert Izdebski, Tomasz Rek data wydania 1 maja 2015 r. wydawnictwo woltes kluwer.

https://www.kpk.nfz.gov.pl/index.php/pl/16-pl/kpk/34-prawo-pacjenta-do-informacji.html (dostęp on-line: październik 2023).

https://www.lek24.pl/artykuly/praktyczny-przewodnik-po-chorobach-zakaznych-wieku-dzieciecego.html (dostęp on-line: październik 2023).

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52302,zoltaczka-noworodkow (dostęp on-line: październik 2023).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pediatria (dostęp on-line: październik 2023).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Badania krwi w MILMEDICA
20% taniej!

Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami w Warszawie!

 1. Przyjdź do nas i odbierz skierowanie na badanie.
 2. Zapłać u nas 20% taniej niż w innych punktach.
 3. Wykonaj badanie krwi w dowolnym punkcie diagnostycznym w Warszawie.
Scroll to Top