MILMEDICA Centrum Medyczne
Grypa żołądkowa – objawy, czas trwania, leczenie
Jaka jest definicja grypy żołądkowej? Jest to nieżyt żołądkowo-jelitowy wywołany przez wirusy, głównie rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Głównymi objawami są biegunka i wymioty. Często towarzyszy im ból brzucha, osłabienie organizmu, a nawet gorączka.
U dorosłych infekcja ta najczęściej ulega samoistnemu wyleczeniu, natomiast należy zachować szczególną ostrożność u dzieci, które w czasie trwania grypy żołądkowej mogą ulec niebezpiecznemu dla nich odwodnieniu. Często rodzice zadają mi pytania. Jak przebiega jelitówka? Ile czasu trwa grypa żołądkowa? Jak odróżnić jelitówkę od zatrucia? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć Państwu na te pytania.
Czytaj również: Grypa charakterystyczne objawy, leczenie oraz profilaktyka
Przyczyny grypy żołądkowej – w jaki sposób człowiek zaraża się grypą jelitową?
Do zarażenia grypą żołądkową dochodzi najczęściej drogą kropelkową – poprzez kontakt z osobą chorą, a także drogą pokarmową – przez wypicie skażonej wody czy spożycie posiłku. Jak bardzo jest zaraźliwa grypa żołądkowa? Grypą żołądkową zaraża się bardzo szybko. Równie błyskawicznie dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa. Choroba rozwija się w ciągu 1-2 dni od zakażenia wirusowego, aczkolwiek do zarażenia może dojść jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów ze strony przewodu pokarmowego.
Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci. Występujące przy jelitówce rozwolnienie czy wymioty mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przebiegu nieżytu żołądkowo-jelitowego można mówić o sezonowej chorobie. Najwięcej przypadków występuje podczas okresu jesienno-zimowego.
Grypa żołądkowa – objawy, ile trwa?
Po czym poznać grypę żołądkową? Jakie są pierwsze symptomy choroby? Za objawy odpowiedzialne są wirusy – u dorosłych najczęściej norowirusy, a u dzieci do 5. roku życia rotawirusy. Zakażenie patogenami objawia się nagle, pierwsze objawy grypy żołądkowej pojawiają się już w ciągu 12 godzin od kontaktu z wirusem.
Najczęstsze objawy grypy żołądkowej to:
- nudności i wymioty,
- obfita biegunka,
- dreszcze,
- kurczowe bóle brzucha,
- brak apetytu,
- osłabienie organizmu,
- w skrajnych przypadkach odwodnienie organizmu.
W przebiegu grypy żołądkowej może pojawiać się wysoka gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza, ale nie u wszystkich pacjentów. Jaki jest czas trwania grypy jelitowej? Czas trwania grypy żołądkowej może być różny, ale biegunka wirusowa, najczęściej wodnista, ustępuje zazwyczaj w ciągu 3 dni.
Grypa żołądkowa u dziecka – jak ją rozpoznać?
Uważa się, że osoba wyleczona, u której nie obserwuje się objawów jelitówki, także może zarażać wirusem, nawet do 2 tygodni od ustąpienia objawów, gdyż wirus wydalany jest przez cały ten czas z kałem. Dlatego tak istotne jest mycie rąk i dbanie o higienę.
Grypa żołądkowa – jak długo chory zaraża?
Grypa jelitowa u dzieci najczęściej wywoływana jest przez rotawirusy. Jest to choroba dość powszechna wśród żłobkowiczów i przedszkolaków. Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego objawia się podobnie jak u dorosłych – wymiotami, bólami brzucha, biegunką czy gorączką. Część dzieci natomiast może nie gorączkować lub nie mieć biegunki. W większości przypadków grypa żołądkowa u dzieci ma łagodny przebieg, ale w przypadku oznak odwodnienia konieczna może być hospitalizacja. Objawami, które mogą świadczyć o odwodnieniu dziecka, są:
- brak oddawaniu moczu,
- brak łez podczas płaczu,
- suche usta,
- suchy, obłożony język, zapadnięte oczodoły,
- apatia,
- senność.
Należy pamiętać, że możemy uchronić dzieci przez zachorowaniem na grypę żołądkową. Nie tylko mycie rąk i dbanie o higienę ma kluczowe znaczenie przy zapobieganiu zakażeniom układu pokarmowego. Ważna jest także profilaktyka w postaci szczepienia na rotawirusy, które jest dostępne dla najmłodszych dzieci. Chroni ona przed ciężkim przebiegiem infekcji grypy żołądkowej, dzięki czemu objawy u dzieci starszych i niemowlaków są łagodniejsze, a ryzyko hospitalizacji z powodu grypy jelitowej znacznie się zmniejsza.
Jelitówka jest najczęściej rozpoznawana na podstawie objawów klinicznych prezentowanych przez pacjenta. Centrum Medyczne Ursus oferuje również testy antygenowe. Mogą one pomóc lekarzom w diagnozie jelitówki, wykrywając patogeny takie jak rotawirusy i norowirusy, szczególnie gdy objawy kliniczne nie są jednoznaczne.
Grypa żołądkowa w ciąży
Czy grypa żołądkowa w ciąży jest niebezpieczna? Otóż sam wirus nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu, natomiast nasilone objawy i brak zastosowania odpowiedniego leczenia jelitówki już tak. Grypa w ciąży, w przebiegu której występują intensywne wymioty czy rozwolnienie, może doprowadzić do odwodnienia. Kobietom w ciąży zaleca się odpowiednie nawodnienie organizmu i odpoczynek. Nie należy bagatelizować objawów tylko udać się jak najszybciej do lekarza.
Czy istnieje grypa żołądkowa bez wymiotów i biegunki?
U dorosłych i dzieci grypa żołądkowa to infekcja wirusowa, która kojarzona jest zwykle z występowaniem nasilonych dolegliwości nieżytu żołądkowo-jelitowego w postaci wymiotów i/lub biegunki. Taki jest obraz tej choroby w zdecydowanej większości przypadków. Jednak nie zawsze muszą one występować.
Objawy grypy żołądkowej bez wymiotów i biegunki obejmują pozostałe typowe dolegliwości, czyli nudności, bóle brzucha, gorączkę i złe samopoczucie. Taki przebieg infekcji jest bardzo rzadki i trudny do zdiagnozowania. Niekiedy obserwuje się przebieg grypy żołądkowej bez rozwolnienia, a z nasilonymi wymiotami. Jest to również trudny do zdiagnozowania przypadek, ponieważ takie dolegliwości nasuwają podejrzenie zatrucia pokarmowego.
Grypa żołądkowa leczenie – domowe sposoby
Jakie powinno być leczenie grypy żołądkowej? Co jest dobre na grypę żołądkową? W leczeniu grypy jelitowej należy zastosować leczenie objawowe, ponieważ jest ona wywołana przez wirusy. Nie istnieje lek, który zadziała przyczynowo. Stosowane leki mają na celu zmniejszenie objawów, poprawę komfortu pacjenta oraz nawodnienie organizmu. Należy zastosować płyn nawadniający w postaci wody niegazowanej oraz elektrolity dostępne w aptece bez recepty.
Soki owocowe i coca-cola na grypę żołądkową
Czy należy stosować coca-colę w leczeniu grypy jelitowej u dziecka? Otóż jest to mit! Nie należy stosować u dzieci soków owocowych oraz napojów zawierających cukry proste, w tym popularnego napoju coca-cola. Mogą one nasilać wymioty oraz biegunkę. Podstawą leczenia jest nawodnienie organizmu poprzez spożycie płynu nawadniającego w postaci wody niegazowej oraz elektrolitów.
Pojawia się pytanie – jak leczyć grypę żołądkową? Co na grypę jelitową? U dorosłych podczas leczenia grypy żołądkowej można zastosować leki dostępne bez recepty w aptece, mające działanie przeciwbiegunkowe, np. loperamid, a także probiotyki. W badaniach nie udowodniono, że nifuroksazyd oraz węgiel aktywowany na grypę są skuteczne, dlatego nie zaleca się ich stosowania.
W przypadku nasilonych wymiotów można zastosować leki przeciwwymiotne, w tym ondasetron – lek dostępny wyłącznie na receptę, którego stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Z preparatów dostępnych bez recepty można zastosować dimenhydrynat.
Zobacz również: Czym jest odporność dziecka i jak możemy ją wzmocnić?
Grypa żołądkowa – leki bez recepty. Jakie leki na grypę jelitową powinny się znaleźć w domowej apteczce?
Grypa jelitowa leczenie antybiotykami
W sytuacji, gdy jelitówka ma podłoże bakteryjne, należy zastosować antybiotyk. Należy jednak pamiętać, by nie stosować antybiotyków na własną rękę i zawsze kierować się zaleceniami lekarza (Medycyna rodzinna), który ustala substancję leczniczą oraz sposób jej podawania pacjentowi.
Grypa jelitowa – co warto wiedzieć o diecie?
Grypa żołądkowa – co jeść?
Jak powinna wyglądać dieta przy grypie jelitowej? Powinna być taka sama jak przed chorobą, nie należy stosować diety eliminacyjnej. Należy jednak zaznaczyć, że zalecana jest dieta lekkostrawna. Według wytycznych nie zaleca się wstrzymywania od spożywania posiłków. Pierwszy posiłek można podać już po 3-4 godzinach od pojawienia się pierwszych symptomów choroby.
Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, jak również produktów, które mogą pobudzać perystaltykę jelit. Przede wszystkim nie wolno stosować głodówki, która kiedyś uznawana była za standardowe leczenie. Prowadzi ona bowiem do niedoborów energetycznych, hamuje regenerację nabłonka jelit i spowalnia powrót do sprawności.
Grypa żołądkowa – co pić?
W czasie jelitówki nie powinno się spożywać mocnej kawy i herbaty. Istnieje także negatywna zależność pomiędzy grypą żołądkową a alkoholem, który działa uszkadzająco na przewód pokarmowy i sprzyja odwodnieniu.
Płyn nawadniający – sposób na odwodnienie organizmu
Nawadnianie organizmu dziecka powinno być prowadzone zgodnie z zasadami dobowego zapotrzebowania na płyny, które jest zależne od masy ciała:
- 1–10 kg – 100 ml/kg masy ciała (mc.),
- 10–20 kg – 1000 ml + 50 ml/kg mc. na każdy kg >10 kg mc.,
- >20 kg – 1500 ml + 20 ml/kg mc. na każdy kg >20 kg mc.
Jak już wspominałam, podstawą leczenia grypy jelitowej jest stosowanie leków objawowych oraz nawodnienia. Najistotniejsze jest dbanie o właściwe nawodnienie i odżywienie. Można zastosować wspomagająco probiotyki zawierające drobnoustroje Lactobacillus GG czy Saccharomyces Boulardii. W leczeniu biegunki u dzieci wywołanej wirusami można zastosować racekadotryl – lek, który hamuje nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów do światła przewodu pokarmowego.
Grypa żołądkowa a zatrucie pokarmowe – jak odróżnić grypę żołądkową od zatrucia?
Najbardziej istotną różnicą między nieżytem żołądkowo-jelitowym a zatruciem pokarmowym jest fakt, że grypa jelitowa wywoływana jest przez wirusy, a zatrucie przez bakterie i ich toksyny. W zatruciu pokarmowym biorą udział bakterie z rodziny Salmonella poprzez spożycie skażonych jajek, mleka, Campylobacter zawarty w mięsie czy Staphylococcus aureus obecny w ciastach, deserach, kremach.
Przebieg zatrucia i grypy żołądkowej jest bardzo podobny, więc na podstawie objawów ciężko jest odróżnić obie te choroby. W postawieniu diagnozy istotny jest wywiad przeprowadzony z pacjentem dotyczący spożywanych produktów czy wydarzeń przed wystąpieniem objawów. Należy natomiast podkreślić, że bez wykonania specjalistycznych badań, nie można w 100% ustalić, czy mamy do czynienia z grypą żołądkową czy zatruciem.
Zapobieganie grypie żołądkowej – jak uniknąć jelitówki?
Wiele osób zadaje mi pytanie – czy możliwe jest unikanie grypy żołądkowej? Kluczowe jest mycie rąk wielokrotnie w ciągu dnia, unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz higiena osobista. Należy zwrócić uwagę na przygotowanie pokarmów, mycie ciepłą wodą warzyw i owoców, korzystanie z wody z bezpiecznego źródła. Natomiast podstawą profilaktyki jest stosowanie szczepionki przeciwko rotawirusowi u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Szczepionka ta chroni przed ciężkim przebiegiem nieżytu żołądkowo-jelitowego oraz zmniejsza ryzyko hospitalizacji na skutek odwodnienia organizmu.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły
Ile moczu potrzeba na badanie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Ogólne badanie moczu to jedno z badań profilaktycznych, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie. Lekarz skierował Cię na badanie moczu i
Cukrzyca typu 1 bez insuliny
MILMEDICA Centrum Medyczne Początek zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci przypada zwykle między 10 a 14 rokiem życia. To najczęściej spotykana metaboliczna choroba u
Jak pobudzić trzustkę do produkcji insuliny?
MILMEDICA Centrum Medyczne Trzustka stanowi ważny element układu pokarmowego. Jest to narząd, który zlokalizowany jest w górnej części jamy brzusznej. Trzustka odpowiada za wydzielanie zarówno
Czy szczepienie na HPV jest bezpieczne?
MILMEDICA Centrum Medyczne Celem szczepienia przeciwko HPV jest profilaktyka i ochrona pacjentów przed wirusem brodawczaka ludzkiego oraz chorobami nowotworowymi. Już na samym początku należy podkreślić,
Czy szczepionka na HPV jest obowiązkowa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób zastanawia się i zadaje sobie pytanie, czy szczepionka HPV jest obowiązkowa w Polsce? Szczepienie przeciw HPV zaliczane jest do szczepień
Szczepienie HPV – w jakim wieku?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, jaki wiek na szczepionkę HPV jest najlepszy? Kto kwalifikuje do szczepienia na HPV? Szczepienie ochronne przeciw HPV ma na celu
Bibliografia
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/viral-gastroenteritis/symptoms-causes#fluviruses (dostęp on-line: listopad 2023).
https://www.cdc.gov/norovirus/index.html (dostęp on-line: listopad 2023).
https://www.webmd.com/digestive-disorders/gastroenteritis (dostęp on-line: listopad 2023).
https://www.dicoflor.pl/antybiotykoterapia/lactobacillus-rhamnosus-gg-zywe-kultury-bakterii (dostęp on-line: listopad 2023).
https://www.dicoflor.pl/dla-profesjonalistow/probiotyk-lactobacillus-rhamnosus-gg# (dostęp on-line: listopad 2023).
Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Konturek S. Wydawnictwo PZWL, 2006.
Falszewska A. Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane? 2018.
Choroby zakaźne i pasożytnicze. Red. Dziubek, Zdzisław . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012.
Rudkowski, Zbigniew. Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P., Kraków 2020.
Pediatria, pod red. Kawalec W., Warszawa 2017.
Rosenfeldt V. i in., Viral etiology and incidence of acute gastroenteritis in young children attending day-care centers, „Pediatr Infect Dis J.” 2005; 24(11): 962-5.
Choroby Zakaźne i Pasożytnicze, pod red. Cianciara J., Lublin 2012.