MILMEDICA Centrum Medyczne
Nadczynność tarczycy – objawy, przyczyny, badania
Nadczynność tarczycy to schorzenie charakteryzujące się podwyższonym poziomem hormonów T3 i T4. Podwyższenie wskazanych hormonów spowodowane jest zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami produkcji hormonów w gruczole tarczycowym oraz nieprawidłowej pracy receptorów odpowiedzialnych za wiązanie hormonów. Jakie są objawy nadczynności tarczycy?
Na te i inne pytania, odpowiem Państwu w poniższym artykule.
Objawy nadczynności tarczycy
Charakteryzujące nadczynność tarczycy objawy to m.in.:
- bezsenność,
- nadpobudliwość,
- trudności w koncentracji,
- osłabienie organizmu,
- zaburzenia rytmu serca,
- spadek masy ciała,
- zwiększony apetyt,
- biegunka,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
- potliwość,
- wytrzeszcz oczu,
- wole – powiększona tarczyca
Zauważyć należy, że objawy niedoczynności tarczycy i niedoczynności tarczycy różnią się między sobą. Obserwując u siebie niepokojące objawy, należy zgłosić się do specjalisty. Diagnozą i leczeniem nadczynności tarczycy zajmuje się endokrynolog Ursus.
Od czego może być nadczynność tarczycy? – nadczynność tarczycy przyczyny
Najczęściej nadczynność tarczycy wywołana jest przez chorobę Gravesa–Basedowa. Jest to zespół zaburzeń metabolicznych, które wynikają z przewlekłego nadmiaru hormonów tarczycy w organizmie.
Innymi przyczynami nadczynności tarczycy mogą być również zapalenie tarczycy, autonomiczny nadczynny guzek tarczycy, nadmierna podaż jodu oraz nowotwór tarczycy. Warto zauważyć, że schorzenie to występuje częściej u kobiet niż mężczyzn.
Jakie wyniki badań wskazują na nadczynność tarczycy?
Jakie wyniki badań należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę tarczycy? Aby postawić trafną diagnozę, lekarz skieruje nas na niezbędne badania. Aby potwierdzić nadczynność tarczycy badania hormonalne, należy wykonać zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Lekarz może zlecić wykonania badań TSH, FT3, FT4 oraz badań obrazowych takich jak USG.
Jaki wynik TSH świadczy o nadczynności tarczycy? Na nadczynność tarczycy wskazuje niski wskaźnik TSH oraz podwyższone FT3 i FT4.

Nadczynność tarczycy w ciąży – co należy wiedzieć?
Nadczynność tarczycy w ciąży najczęściej spowodowana jest chorobą Gravesa-Basedowa oraz tyreotoksykoza ciężarnych. Rzadziej powodują ją choroby trofoblastu lub wole. Nadczynność tarczycy zwiększa ryzyko poronień i przedwczesnych porodów.
Ciężarna kobieta, u której stwierdzono nadczynność tarczycy, powinna być pod stałą kontrolą specjalisty. Najczęściej choroba ta leczona jest terapią hormonalną. Lekarz powinien zadbać zarówno o zdrowie matki, jak i monitorować zdrowie dziecka. W czasie ciąży i porodu powinna nastąpić współpraca specjalistów endokrynologii, ginekologii i neonatologii.
Jak wygląda leczenie nadczynności tarczycy?
Leczenie nadczynności tarczycy ustala i monitoruje endokrynolog. Może zastosować on terapię farmakologiczną, która przywróci radość życia pacjentom. Do leków na nadczynność tarczycy zalicza się pochodne tiouracylu, pochodne tiomidazolu, jod oraz węglan litu.
Zwykle poprawa samopoczucia zauważalna jest już po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Dla schorzenia, jakim jest nadczynność tarczycy, dieta powinna być bogata w białko, tłuszcz pochodzenia roślinnego i węglowodany. Należy zadbać, aby dieta ta była energetyczna.
Jakie badania na tarczyce?
Aby postawić trafną diagnozę, lekarz może skierować pacjenta na badania takie jak:
- TSH,
- FT3,
- FT4,
- anty-TPO,
- anty-TG,
- USG,
- biopsję.
Jaki poziom TSH jest niebezpieczny?
Należy pamiętać, że wyniki przekraczające określoną laboratoryjnie normę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zbyt niski wynik TSH może świadczyć o nadczynności tarczycy. Centrum Medyczne Ursus jest czynne dla Ciebie 7 dni w tygodniu, zapraszamy do rejestracji na badania.
Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy?
Prawidłowo leczona nadczynność tarczycy nie ma wpływu na długość życia pacjenta.
Jak wygląda szyja przy chorej tarczycy?
Nadczynność tarczycy charakteryzuje się wystąpieniem woli tarczycy. Widoczne może być powiększenie tego gruczołu.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły

Jak liczymy tygodnie ciąży?
MILMEDICA Centrum Medyczne Okres ciąży to piękny i ekscytujący czas dla przyszłych rodziców. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie, jak obliczyć wiek ciąży oraz jaka

Przeziębienie w ciąży – jak sobie poradzić?
MILMEDICA Centrum Medyczne Katar, gorączka, drapanie w gardle czy ogólne rozbicie organizmu to podstawowe objawy przeziębienia. Infekcje wirusowe mogą przytrafić się również kobietom w ciąży.

Kiedy najlepiej zrobić USG 3D/4D?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, kiedy wykonać USG 3D w ciąży, a kiedy USG 4D? Jaki jest najlepszy czas na USG 3D? Technologia USG 3D/4D

Co to jest USG 3D/4D?
MILMEDICA Centrum Medyczne Badanie USG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na zobrazowanie narządów wewnętrznych oraz rozwijającego się dziecka przy pomocy fali ultradźwiękowej. USG 3D

Pierwsze objawy ciąży – kiedy występują i jak je rozpoznać?
MILMEDICA Centrum Medyczne Planujesz zajście w ciążę i zastanawiasz się, kiedy pojawiają się objawy ciąży? Jakie są wczesne oznaki ciąży i na co już w

Prywatne prowadzenie ciąży w 2025 – koszt i zakres opieki
MILMEDICA Centrum Medyczne Decyzja o prywatnym prowadzeniem ciąży wiąże się z tym, że należy zaplanować wydatki na ciążę. Cena prywatnej opieki ciążowej może być zróżnicowane
Bibliografia
Woźniak M., Matyjaszek-Matuszek B., Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy. Lekarz POZ. 2022;8(5).
Soh SB, Aw TC. Laboratory Testing in Thyroid Conditions – Pitfalls and Clinical Utility. Ann Lab Med. 2019 Jan;39(1):3-14
https://www.woia.pl/dat/attach/930_praca-specjalizacyjna—malwina-liskowska.pdf (dostęp on-line: kwiecień 2024).
http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/12/pnm_2017_689-693.pdf (dostęp on-line: kwiecień 2024).
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-zywieniowe-w-nadczynnosci-tarczycy/ (dostęp on-line: kwiecień 2024).