MILMEDICA

Logo MILMEDICA Centrum Medyczne - przychodnia Warszawa Ursus

MILMEDICA Centrum Medyczne

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, badania

Niedoczynność tarczycy powstaje wskutek nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Skutkiem tego zaburzenia jest zbyt mała produkcja hormonów w efekcie czego spowolnione, zostają procesy metaboliczne. 

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Do głównych objawów niedoczynności tarczycy zalicza się:

  • przewlekłe zmęczenie i senność,
  • uczucie przewlekłego zimna,
  • suchość skóry, 
  • łamliwość paznokci,
  • wypadanie włosów i ich suchość,
  • zmniejszona koncentracja, 
  • zwiększenie masy ciała,
  • depresja,
  • spowolnienie organizmu. 

Obserwując u siebie niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Należy pamiętać, że nasilenie objawów może być różne – jest to zależne m.in. od dynamiki rozwoju choroby i stopnia zaburzeń wydzielania hormonów. Niedoczynność tarczycy – objawy mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie człowieka. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny pozostawać pod stałą opieką specjalisty, jakim jest endokrynolog Ursus.

Do czego może doprowadzić niedoczynność tarczycy?

Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta oraz jakości życia. Do negatywnych skutków zalicza się przyrost masy ciała, pogorszenie się kondycji i przyrost masy ciała, problemy z koncentracją oraz problemy z sercem. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki hipometabolicznej. Dodatkowo nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do problemów z płodnością. 

Jak zaczyna się niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy w Polsce najczęściej występuje na skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Warto zauważyć, że schorzenie to jest najczęściej występującą patologią gruczołu tarczycowego. Niedoczynność tarczycy podzielić można na nabytą i wrodzoną. 

Wrodzona niedoczynność tarczycy spowodowana jest m.in. przez genetyczne uwarunkowania. Przyczyną niedoczynności nabytej jest np. choroba Hashimoto, urazy tarczycy, niedobór jodu w środowisku czy napromieniowanie zewnętrzne szyi. Choroba Hashimoto objawia się głównie wzrostem masy ciała, uczuciem zimna, suchością skóry, przewlekłe zmęczenie.

Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy?

Jak wygląda leczenie niedoczynności tarczycy?

Jak wygląda niedoczynność tarczycy leczenie? Polega ono na uregulowaniu prawidłowego stężenie hormonu TSH. Leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą farmakoterapii opiera się na podawaniu pacjentom lewotyroksyny. Terapię hormonalną ustala specjalista. Należy przestrzegać zapisanej dawki leku i stosować się do zaleceń lekarza. 

W ciągu trwania terapii hormonalnej lekarz  zleca wykonywanie kontrolnych badań. Zapisaną przez lekarza lewotyroksynę należy przyjmować regularnie. Należy pamiętać, aby lek przyjmować na czczo na 30 do 60 minut przed posiłkiem.

Szybka i profesjonalna pomoc – Przychodnia Ursus, jesteśmy dla Ciebie 7 dni w tygodniu!

Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy?

Aby postawić prawidłową diagnozę, w pierwszej kolejności należy wykonać badania hormonalne. Na podstawowe badanie, jakim jest określenie stężenia TSH, skierowanie wystawić może lekarz rodzinny. Konieczne jest również określenie stężenia hormonów FT4 I FT3. 

Dodatkowo aby rozpoznanie niedoczynności tarczycy było kompleksowe, lekarz może zlecić wykonanie badania USG tarczycy.

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Przyczyną występowania niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Kobiety cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą mieć problem z zajściem w ciążę, ale są również narażone na powikłania w czasie jej trwania. 

Należy podkreślić, że niedoczynność tarczycy w ciąży leczona jest terapią hormonalną. Kobiety te potrzebują jednak większej dawki hormonu. W okresie ciąży badanie stężenia TSH wykonuje się co 4 tygodnie.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy?

Należy wiedzieć, że choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć. Dobrze dobrana terapia hormonalna może przywrócić radość życia. Dodatkowo na lepsze samopoczucie pacjenta wpływa aktywność fizyczna oraz dobrze dobrana dieta. Przy niedoczynności tarczycy dieta powinna być regularna. Zaleca się spożywanie do 5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Dieta ta powinna być bogata w warzywa i owoce i białko.

MILMEDICA Centrum Medyczne

polecane artykuły

Jak pomóc dziecku w przypadku kataru?
PEDIATRIA
dr n. med. Edyta Sienkiewicz

Jak pomóc dziecku w przypadku kataru?

Katar, czyli nieżyt nosa, jest powszechnie występującym zjawiskiem wśród dzieci, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym. Może on występować z częstotliwością do 10. razy w

Kontynuuj czytanie
pozytywny wynik HPV – co dalej?
GINEKOLOGIA
lek. Katarzyna Kajurek

Pozytywny wynik HPV – co dalej?

Na kontrolnej wizycie ginekologicznej lekarz zaproponował wykonanie testu w kierunku HPV DNA. Nie wiesz, co mówi wynik testu w kierunku HPV? Otrzymałaś pozytywny wynik testu

Kontynuuj czytanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top