MILMEDICA Centrum Medyczne
Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, badania
Niedoczynność tarczycy powstaje wskutek nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Skutkiem tego zaburzenia jest zbyt mała produkcja hormonów w efekcie czego spowolnione, zostają procesy metaboliczne.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Do głównych objawów niedoczynności tarczycy zalicza się:
- przewlekłe zmęczenie i senność,
- uczucie przewlekłego zimna,
- suchość skóry,
- łamliwość paznokci,
- wypadanie włosów i ich suchość,
- zmniejszona koncentracja,
- zwiększenie masy ciała,
- depresja,
- spowolnienie organizmu.
Obserwując u siebie niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Należy pamiętać, że nasilenie objawów może być różne – jest to zależne m.in. od dynamiki rozwoju choroby i stopnia zaburzeń wydzielania hormonów. Niedoczynność tarczycy – objawy mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie człowieka. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny pozostawać pod stałą opieką specjalisty, jakim jest endokrynolog Ursus.
Do czego może doprowadzić niedoczynność tarczycy?
Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta oraz jakości życia. Do negatywnych skutków zalicza się przyrost masy ciała, pogorszenie się kondycji i przyrost masy ciała, problemy z koncentracją oraz problemy z sercem. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki hipometabolicznej. Dodatkowo nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do problemów z płodnością.
Jak zaczyna się niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy w Polsce najczęściej występuje na skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Warto zauważyć, że schorzenie to jest najczęściej występującą patologią gruczołu tarczycowego. Niedoczynność tarczycy podzielić można na nabytą i wrodzoną.
Wrodzona niedoczynność tarczycy spowodowana jest m.in. przez genetyczne uwarunkowania. Przyczyną niedoczynności nabytej jest np. choroba Hashimoto, urazy tarczycy, niedobór jodu w środowisku czy napromieniowanie zewnętrzne szyi. Choroba Hashimoto objawia się głównie wzrostem masy ciała, uczuciem zimna, suchością skóry, przewlekłe zmęczenie.
Jak wygląda leczenie niedoczynności tarczycy?
Jak wygląda niedoczynność tarczycy leczenie? Polega ono na uregulowaniu prawidłowego stężenie hormonu TSH. Leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą farmakoterapii opiera się na podawaniu pacjentom lewotyroksyny. Terapię hormonalną ustala specjalista. Należy przestrzegać zapisanej dawki leku i stosować się do zaleceń lekarza.
W ciągu trwania terapii hormonalnej lekarz zleca wykonywanie kontrolnych badań. Zapisaną przez lekarza lewotyroksynę należy przyjmować regularnie. Należy pamiętać, aby lek przyjmować na czczo na 30 do 60 minut przed posiłkiem.
Szybka i profesjonalna pomoc – Przychodnia Ursus, jesteśmy dla Ciebie 7 dni w tygodniu!
Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy?
Aby postawić prawidłową diagnozę, w pierwszej kolejności należy wykonać badania hormonalne. Na podstawowe badanie, jakim jest określenie stężenia TSH, skierowanie wystawić może lekarz rodzinny. Konieczne jest również określenie stężenia hormonów FT4 I FT3.
Dodatkowo aby rozpoznanie niedoczynności tarczycy było kompleksowe, lekarz może zlecić wykonanie badania USG tarczycy.
Niedoczynność tarczycy w ciąży
Przyczyną występowania niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Kobiety cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą mieć problem z zajściem w ciążę, ale są również narażone na powikłania w czasie jej trwania.
Należy podkreślić, że niedoczynność tarczycy w ciąży leczona jest terapią hormonalną. Kobiety te potrzebują jednak większej dawki hormonu. W okresie ciąży badanie stężenia TSH wykonuje się co 4 tygodnie.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy?
Należy wiedzieć, że choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć. Dobrze dobrana terapia hormonalna może przywrócić radość życia. Dodatkowo na lepsze samopoczucie pacjenta wpływa aktywność fizyczna oraz dobrze dobrana dieta. Przy niedoczynności tarczycy dieta powinna być regularna. Zaleca się spożywanie do 5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Dieta ta powinna być bogata w warzywa i owoce i białko.
MILMEDICA Centrum Medyczne
polecane artykuły
Ile moczu potrzeba na badanie?
MILMEDICA Centrum Medyczne Ogólne badanie moczu to jedno z badań profilaktycznych, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie. Lekarz skierował Cię na badanie moczu i
Cukrzyca typu 1 bez insuliny
MILMEDICA Centrum Medyczne Początek zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci przypada zwykle między 10 a 14 rokiem życia. To najczęściej spotykana metaboliczna choroba u
Jak pobudzić trzustkę do produkcji insuliny?
MILMEDICA Centrum Medyczne Trzustka stanowi ważny element układu pokarmowego. Jest to narząd, który zlokalizowany jest w górnej części jamy brzusznej. Trzustka odpowiada za wydzielanie zarówno
Czy szczepienie na HPV jest bezpieczne?
MILMEDICA Centrum Medyczne Celem szczepienia przeciwko HPV jest profilaktyka i ochrona pacjentów przed wirusem brodawczaka ludzkiego oraz chorobami nowotworowymi. Już na samym początku należy podkreślić,
Czy szczepionka na HPV jest obowiązkowa?
MILMEDICA Centrum Medyczne Wiele osób zastanawia się i zadaje sobie pytanie, czy szczepionka HPV jest obowiązkowa w Polsce? Szczepienie przeciw HPV zaliczane jest do szczepień
Szczepienie HPV – w jakim wieku?
MILMEDICA Centrum Medyczne Zastanawiasz się, jaki wiek na szczepionkę HPV jest najlepszy? Kto kwalifikuje do szczepienia na HPV? Szczepienie ochronne przeciw HPV ma na celu
Bibliografia
Niedoczynność tarczycy jako skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia gruczołu tarczowego (dostęp on-line: kwiecień 2024).
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200804_Farmacja_004.pdf (dostęp on-line: kwiecień 2024).
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy (dostęp on-line: kwiecień 2024).
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/niedoczynnosc-tarczycy-zalecenia-i-jadlospis/ (dostęp on-line: kwiecień 2024).